Hockey Testing Academy yhteistyössä TPS Juniorijääkiekon kanssa!
27.8.2019 16:44 Uutiset / Pääsivusto

TPS:n juniorijoukkueet testataan modernein menetelmin.

Hockey Testing Academy ry sekä TPS Juniorijääkiekko ry solmivat kesän aikana ainutlaatuisen yhteistyösopimuksen, jonka myötä TPS:n juniorijoukkueet testataan nyt täysin poikkeuksellisella tavalla.

- Seuran urheilutoiminnan isona tavoitteena on ollut jatkuva laadun kehittäminen läpi TPS:n pelaajapolun. Tämän kaltaisen yhteistyömallin avulla pystymme lisäämään nimenomaan laatua toiminnassamme ja sitä kautta syntyy jälleen uusia laatuaskelia entistä ammattimaisempaan suuntaan, TPS Juniorijääkiekon valmennuspäällikkö Mika Suoraniemi kertoo.

Jäällä tapahtuva testaus toteutetaan muun muassa pelaajan luistelunopeutta sekä -kestävyyttä mittaamalla. Tämän lisäksi pelaajien luistelutaitoa ja -tekniikkaa mitataan testiradalla. Pelaajien tekemät testit myös videokuvataan, mikä tarjoaa valmentajille mahdollisuuden entistä tarkemman analyysin laatimiseen.

- Pelaajien suorituksen testaamisessa käytämme kilpaurheiluun tarkoitettua langatonta ja sähköistä ajanottojärjestelmää. Testijärjestelmämme ajanottoprosessi itsessään on täysin automaattinen, jolloin olemme saaneet inhimillisten virheiden vaikutukset minimoitua. Testijärjestelmäämme kuuluva RFID-lukija tunnistaa pelaajan, mikä käynnistää ohjelmoitavan näköärsykkeen automaattisesti ja antaa pelaajalle lähtökäskyn testin suorittamiseen. Valosensoreiden lukumäärä vaihtelee eri testeissä, koska testeissä halutaan mitata muutakin kuin pelkkää aikaa. Lähtö- ja maaliporttimme ovat kaksoisvarmennettuja, jolloin käden tai mailan vaikutus testituloksiin on poistettu. Lisäksi pelaajat itse pystyvät seuraamaan tuloksiaan reaaliajassa digitaalisen näytön avulla, jolloin kilpailuhenkinen suoritusjännitys pysyy korkeana koko testisession ajan, Hockey Testing Academy:n testausvastaava Tino Turto täsmentää.

- Tämän lisäksi olemme luoneet oman testausjärjestelmän myös jään ulkopuolelle ja sitä yhteistyötä teemme puolestaan Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa. Molemmat testit järjestetään sekä toisen asteen opiskelijoille että yläkouluvaiheen kilpapuolen pelaajille, yhteensä aina kolme kertaa kauden aikana, Suoraniemi jatkaa.

TPS otti samassa yhteydessä käyttöönsä myös uuden sähköisen työkalun valmentajilleen, jonne kaikki testitulokset kirjataan ja tallennetaan. TPS XPS Network -valmennusjärjestelmä mahdollistaa myös muunlaisen käytön, josta on suurta arkista apua seuran juniorivalmentajille. Ohjelma nimittäin toimii myös erilaisten seuran sisäisten opetusvideoiden alustana, josta jatkossa voidaan jakaa vaikkapa seuran eri valmennustiimeille laadukasta videomateriaalia esimerkiksi luistelua kehittävistä harjoituksista.

- Teknologia kehittyy jatkuvasti ja sen mukaantulo on väistämätöntä huippu-urheilussa. Olemme saaneet hienon mahdollisuuden päästä kehittämään testaamista sekä tukemaan huipulle tähtäävien pelaajien kehittymistä TPS:n kaltaisen organisaation kanssa, Turto kiittää

- Tehtyjen toimenpiteiden avulla voimme auttaa valmentajiamme sekä myös pelaajiamme kehittymään entistä paremmiksi toimijoiksi. Olemme nyt rakentaneet Turkuun täysin ennen näkemättömän yhteistyökuvion. Näin systemaattisesti johdettua kokonaisuutta ei taida Suomesta tällä hetkellä toista löytyä, Suoraniemi päättää.
   
Lisää uutisia
TPS Juniorijääkiekko ry
Kategoriat